Cumhuriyet Gazetesi Yönetici ve Yazarlarına Yönelik Operasyon


Arşiv

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının da aralarında bulunduğu 13 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Sabah saatlerinde, İstanbul ve Ankara’da yapılan operasyonlarda Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ile yazarlar Güray Öz ve Hikmet Çetinkaya’nın evlerinde arama yapıldı. Murat Sabuncu ve yazar Aydın Engin İstanbul’da, yazar Güray Öz de Ankara’da gözaltına alındı. Akın Atalay’ın ve gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar hakkında, yurt dışında bulundukları için yakalama kararı çıkarıldı.


Cumhuriyet Gazetesi yazarı Aydın Engin

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, Cumhuriyet gazetesi ve gazetenin imtiyaz sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı yöneticileri hakkındaki soruşturma kapsamında MASAK Vakıflar Genel Müdürlüğü ve bilirkişi raporları doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosunun talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğinin kararıyla arama ve gözaltı kararı verildiği belirtildi.
Soruşturma işlemlerine devam edildiği bildirilen açıklamada şöyle denildi:

“PKK/KCK ve FETÖ/ PDY terör örgütlerine muzahir olduklarına, 2 Nisan 2013 tarih ve 2013/4 sayılı yönetim kurulu toplantısında alınan vakıf üyeliğine seçim kararının usulsüz olduğuna, 15 temmuz darbe girişiminden kısa bir süre öncesinde darbeyi meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’mızca ‘FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek “ suçlarından bir kısım şüpheliler hakkında 18 Ağustos 2016 soruşturma başlatılmıştır”

Açıklamada, “Soruşturma kapsamında alınan MASAK Vakıflar Genel Müdürlüğü ve bilirkişi raporları doğrultusunda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunun talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nden şüpheliler hakkında arama ve gözaltı kararı alınmış olup soruşturma işyerlerine devam edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: DHA/İbrahim Aktürk-Özden AtikCumhuriyet Gazetesi Yönetici ve Yazarlarına Yönelik Operasyon was originally published in 140journos Haberleri on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.