Cumhuriyet Gazetesi’ne Yönelik Operasyonun Kronolojisi ve Gazete Önündeki Eylemler

Cihan Demiral, İstanbul Şişli’de bulunan Cumhuriyet Gazetesi binası önündeki eylemleri fotoğrafladı:


Ne Olmuştu?

Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı’na gönderilen tebligatı paylaştı.

Akın Atalay: “Saray’ın Himayesinde Cumhuriyet Gazetesi’ni Ele Geçiremezsiniz”

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Cumhuriyet gazetesi ve gazetenin imtiyaz sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı yöneticileri hakkındaki soruşturma kapsamında MASAK Vakıflar Genel Müdürlüğü ve bilirkişi raporları doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosunun talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğinin kararıyla arama ve gözaltı kararı verildiği belirtildi. Soruşturma hakkında gizlilik kararı alındığı paylaşıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik başlattığı soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen, aralarında yönetici ve yazarların da bulunduğu kişilerden, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Kitap eki yöneticisi Turhan Günay, yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Tekin Öz ve Hakan Kara, Karikatürist Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı yöneticilerinden Önder Çelik ve Bülent Yener ile avukatlar Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Kadri Gürsel gözaltına alındı. Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İmtiyaz sahibi Orhan Erinç’in ise yaşı sebebiyle gözaltına alınmadığı öğrenildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan Avukat Akın Atalay ve Yazar Nebil Özgentürk’ün yurtdışında olduğu tespit edildi. Can Dündar hakkında, yurt dışında olduğu için yakalama kararı çıkarıldı.

Cumhuriyet Gazetesi Yönetici ve Yazarlarına Yönelik Operasyon

31 Ekim 2016 tarihli Cumhuriyet Gazetesi “Darbe yine muhaliflere” manşetiyle yayımlanmıştı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 31 Ekim 2016 günkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonla ilgili “Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar kadrosuna değil, Yeni Gün Haber ve Yayıncılık Grubu’na yani Cumhuriyet Gazetesi’ne ve Cumhuriyet Gazetesi Vakfı’na ilişkin 18.08.2016 tarihinde başlatılan bir soruşturma var. Tüzel kişiliğe açılmış olan bir soruşturmadır. Dün itibariyle arama, el koyma ve gözaltı kararları verilmiş; uygulama bugün itibariyle başlatılmıştır. Şu anda devam eden bir hukuki süreç var. Hep beraber bu hukuki süreci izleyeceğiz. Bizim siyaset olarak bu süreçle ilgili şöyle ya da böyle olsun, şeklinde bir söz söylememiz doğru değil. En kısa zamanda sürecin sonucunu hep beraber göreceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, “Cumhuriyet Gazetesi Operasyonları İçin Siyaset Olarak Söz Söylememiz Doğru Değil”Cumhuriyet Gazetesi’ne Yönelik Operasyonun Kronolojisi ve Gazete Önündeki Eylemler was originally published in 140journos Haberleri on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.