Kılıçdaroğlu’ndan Cumhuriyet Gazetesi’ne Operasyon Tepkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara bürosunu ziyaretinin ardından “Darbe fırsatçılığı yapıp, toplumun aydın kesimlerini, düşünenleri susturmak; medya, sivil toplum üzerine baskı kurmak gibi bir olayla karşı karşıya kaldık. Parlamentodan alınan yetkilerle kanun hükmünde kararname çıkararak, bir anlamda anayasal düzen değiştirilmek isteniyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara bürosunu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinde, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül hazır bulundu.

Gazetenin Ankara bürosunu ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, anayasal düzenin değiştirilmek istendiğini savunarak, şu ifadeleri kullandı:

“15 Temmuz akşamı bir darbe girişimidir. Türkiye’deki bütün siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, hepimiz darbeye karşı ortak tavır sergiledik. Bu bizim tarihimizde bir ilkti. Bu algıyı güçlendirmemiz gerekirken, bir karşı darbe olayıyla karşı karşıya kaldık. Darbe fırsatçılığı yapıp, toplumun aydın kesimlerini, düşünenleri susturmak; medya, sivil toplum üzerine baskı kurmak gibi bir olayla karşı karşıya kaldık. Parlamentodan alınan yetkilerle KHK çıkararak, bir anlamda anayasal düzen değiştirilmek isteniyor. Anayasa hükmünde kararname çıkarıyorlar artık. Eğer bugün Türkiye, bu koşullarla karşı karşıyaysa bunun sorumluluklarından birisi de Anayasa Mahkemesi’ne aittir. Anayasa Mahkemesi, eski içtihatında direnebilseydi, bu tablo bugün gerçekleşmeyecekti.”

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine yönelik operasyona tepki gösteren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Gazetesi, bizim basın tarihimizin de Türkiye’nin de çok önemli gazetelerinden birisidir. Gazetenin tarihine baktığınız zaman her darbe sonrası en ağır bedeli ödeyen gazetedir. Sadece gazete kendisi ödememiştir. Yazarları da bedel ödemiştir. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı gibi hayatını feda ederek, yani katledilerek, bir bedelle karşı karşıya kalmıştır Cumhuriyet Gazetesi. Demokrasiye ve özgürlüklere hep birlikte sahip çıkmak zorundayız. Bunun ön koşulu da cumhuriyete sahip çıkmaktan geçiyor. Hep beraber cumhuriyete ve Cumhuriyet Gazetesi’ne sahip çıkmak zorundayız. Cumhuriyet Gazetesi, cumhuriyetle yaşıt olan bir gazetedir.”

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyon üzerinden gazetecilere seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Eğer medya üzerindeki baskılara ortak direnç gösterebilirsek o zaman Türkiye’de demokrasiyi de ortak savunmuş konuma gelmiş oluruz. ‘Cumhuriyet Gazetesi’ne baskı yapıldı, ses çıkarmayalım’. Bir gün sıra onlara da gelir. Bu tehlikeye de onların dikkatini çekmek istiyorum. Ben CHP’nin genel başkanı olarak demokrasiyi, özgürlükleri, medya özürlülüğünü savundum. Bizimle beraber aynı düşünceleri paylaşmasalar bile bütün aydınları savundum. Hapishanedeki gazetecilerin hapishanede olmamaları gerektiğini söyledim. Onları savundum ve savunmaya da devam edeceğim. Hep birlikte demokrasiyi savunmak, hepimizin ortak görevidir.”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ayrıca sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştığı mesajlarla da gazetecilere yönelik operasyonlara tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“FETÖ’yü ülkeye musallat edenler hala ülkenin başında dururken, işini yapan gazetecileri FETÖ gerekçesiyle tutuklamak abesle iştigaldir. Asıl derdi ‘Cumhuriyet’ olan hükümet, kendine muhalif olan her oluşumu bitirmenin ve rahatça kendi krallığını ilan etmenin peşindedir. Halkı bilgilendirebilmek için korkusuzca işini icra eden gazetecileri tutuklamalarına, özgür basını susturmalarına izin vermeyeceğiz.”


Kaynak: DHA-Bahar Demirel, Muhammet BayramKılıçdaroğlu’ndan Cumhuriyet Gazetesi’ne Operasyon Tepkisi was originally published in 140journos Haberleri on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.