SODAP’tan Cumhuriyet Gazetesi’ne Yapılan Operasyonlar Hakkında Basın Açıklaması

Sosyalist Dayanışma Platformu; Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyona, KHK’lara ve Diyarbakır Belediye Eş Başkanları Kışanak ve Anlı’nın tutuklanmasına dair bir açıklama yaptı.

SODAP’ın açıklamasının tam metni şu şekilde:

“Cumhuriyet Gazetesine Yapılan Baskın ve Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanlarının Tutuklanması ile İlgili Açıklamamızdır:

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Saray, kendi sivil darbesini adım adım hayata geçiriyor. Toplumun ve muhalefetin her kesiminden AKP karşıtı olan herkes baskılarla, tutuklamalarla, kapatmalarla hizaya çekilmeye çalışılıyor.

Önceki gün çıkan KHK’lar ile KESK’e bağlı binlerce üye ve akademisyen hukuka aykırı olarak görevinden ihraç edildi. Evrensel kültür, DİHA ve JİNHA haber ajansları da bir gecede kapatıldı.

Dün gece Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile Ayla Akat Ata’nın tutuklanması ise Kürt halkının iradesini doğrudan hedef alan siyasi kararlar olarak, savaşta ısrarın devlet ve hükümet tarafından bir kere daha malumun ilanı olarak yaşandı.

Bu sabah itibariyle de Cumhuriyet gazetesi yazar ve çizerlerine yönelik operasyon yapıldı. Yapılan operasyonla AKP karşıtı bir çizgide durmanın bugünkü konsept açısından en büyük suç olduğunun halklarımıza kanıksatılmaya ve alıştırılmaya çalışılmasını kabul etmeyeceğiz.

AKP’nin faşizmi tüm uygulamalarıyla ve her alanda inşa etmesini seyretmeyeceğiz.

Başyargı, başrektör, başmuhtarlık yani başkanlık sistemine karşı duracak, demokrasi ve barışın inşası için direniş haktır diyerek mücadeleyi yükselteceğiz.

Sosyalist Dayanışma Platformu

Kaynak: http://www.sodap.org/aciklamalar/saray-darbesine-karsi-hep-birlikte-direnisi-kusanacagiz/SODAP’tan Cumhuriyet Gazetesi’ne Yapılan Operasyonlar Hakkında Basın Açıklaması was originally published in 140journos Haberleri on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.