Tüm Taşıma İşçileri Sendikası, Cumhuriyet Gazetesi’ne Yönelik Operasyonlara Dair Açıklama Yaptı

TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu internet sitesinden, kültür sanat dergilerinin kapatılması ve Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonlar dair bir metin yayınladı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

CUMHURİYET GAZETESİ’NE YÖNELİK BASKI VE GÖZALTILARI KINIYORUZ!

GAZETECİLER DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ve çıkartılan KHK’ler ile basın ve medya kuruluşlarına yönelik baskılar, Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri ve yazarlarının gözaltına alınması ve kültür sanat yayınları yapan dergilerin kapatılması ile bugün eşi görülmemiş boyutlara ulaşmıştır. Onlarca medya kuruluşu kapatılmış, gazeteciler ve medya çalışanları işsiz kalmış, basın kartları iptal edilmiş, Türkiye en çok gazetecinin tutuklu olduğu ülkelerden biri haline gelmiştir.

Bu uygulamalar da göstermiştir ki hükümet, darbe girişimini bütün bir muhalefeti bastırmanın gerekçesi yapmıştır. Halkın darbecilere karşı öfkesi ve nefreti, hukuksuzluğun, haksızlığın, insan hak ve hürriyetlerine karşı saldırının dayanağı yapılmıştır.

Gazetelerin kapatılması ve gazetecilere yönelik gözaltı kararı, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik bir tehdittir ve haber alma özgürlüğünün engellenmesidir. Gerçeğin ve emekçinin sesi Cumhuriyet Gazetesi’ne ve gazetenin yönetici ve yazarlarına yönelik baskılar kabul edilemez. Bu hukuksuzluğu kınıyoruz. Gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmasını, basın ve medya kuruluşlarına yönelik baskılara son verilmesini talep ediyoruz.

Kaynak: http://tumtis.org/v2/2016/1031/7511/Tüm Taşıma İşçileri Sendikası, Cumhuriyet Gazetesi’ne Yönelik Operasyonlara Dair Açıklama Yaptı was originally published in 140journos Haberleri on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.